
Samoloty obecnie nie są najdroższym sposobem transportu. O ile korzystamy z linii lotniczych. Wydatek na prywatny samolot to nie mała kwota. Jednak najdroższe samoloty świata ma zdecydowanie armia. Samoloty do zadań specjalnych, transportowce i myśliwce przeznaczone do walki i zwiadów.
Oto 10 najdroższych samolotów świata.
1. B-2 Spirit od 700 mln do 2,4 mld dolarów
Bombowiec strategiczny wyprodukowany przez Northrop Grumman w USA. Istnieje 21 egzemplarzy tego samolotu.
Producent: Northrop Grumman, USA
2. F-22 Raptor 350 mln dolarów
Samolot amerykański, produkcji Lockheed Martin i Boeing. Jest to jeden z nielicznych samolotów osiągających prędkość naddźwiękową bez użycia dopalaczy. Istnieje 183 sztuki.
3. C-17A Globemaster III Cena: 328 mln dolarów
Produkt Boeinga, który może przetransportować do 77 ton ładunków. Co ciekawe Polska ma prawo do wykorzystania tych maszyn do 150 godzin rocznie.
4. E-3 Sentry ponad 300 mln dolarów
Samolot produkcji Boeinga, który jest de facto powietrznym centrum dowodzenia, komunikacji i naprowadzania. Powstał na podstawie pasażerskiego samolotu Boeing 707.
5. P-8A Poseidon 290 mln dolarów
Samolot Boeinga przystosowany do wykrywania okrętów podwodnych i walki z nimi. Urządzenia samolotu są w stanie rozpoznać peryskop okrętu z odległości 50 km.
6. E-2D Advanced Hawkeye 232 mln dolarów
Samolot wczesnego ostrzegania producenta Northrop Grumman. Nadal trwają nad nim prace i testy, choć pierwsze jednostki rozpoczęły służbę w 2015 roku.
7. Eurofighter Typhoon 126 mln dolarów
Pierwszy na liście samolot produkcji europejskiej a dokładniej Eurofighter GmbH, czyli efekt współpracy Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Jest to myśliwiec wielozadaniowy, łączący cechy istotna dla różnych typów użytkowników.
8. F-35 Lightning II 122 mln dolarów
Samolot amerykański produkcji Lockheed Martin. T samolot wielozadaniowy, który ma spełniać wymagania armii amerykańskiej zarówno sił powietrznych, marynarki i korpusu piechoty morskiej.
9. V-22 Osprey 118 mln dolarów
Współpraca Bell i Boeinga, której efektem jest nietypowa hybryda. Model ten łączy zalety samolotów jak wysoką prędkość przelotową możliwością pionowego startu i lądowania typowych u śmigłowców.
10. EA-18G Growler 102 mln dolarów
Samolot Boeinga przygotowany do prowadzenia walki elektronicznej. Oparty na konstrukcji samolotu wielozadaniowego.