W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi podróżuje samolotami, ale niestety czasami występują problemy z opóźnieniami lub odwołaniami lotów. Może to prowadzić do niepotrzebnego stresu i utraty cennego czasu. Warto jednak znać kilka porad, co zrobić w takiej sytuacji, aby jak najlepiej wykorzystać czas i uniknąć dodatkowych stresów.

 1. Zrozum swoje prawa jako pasażer
  Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, warto wiedzieć jakie masz prawa jako pasażer i jakie zobowiązania przewoźników lotniczych. Na stronach przewoźników lotniczych oraz na stronach internetowych Unii Europejskiej można znaleźć szczegółowe informacje na ten temat. Warto również pamiętać, że jeśli przylot opóźnia się o co najmniej 2 godziny, masz prawo do bezpłatnego wyżywienia i napojów, a w przypadku opóźnienia ponad 5 godzin, masz prawo do bezpłatnego zakwaterowania w hotelu.

 2. Planuj z wyprzedzeniem
  Planuj swój czas z wyprzedzeniem, aby zapobiec ewentualnym opóźnieniom lub odwołaniom lotów. Zawsze warto przyjechać na lotnisko z odpowiednim czasem na odprawę biletową, kontrolę bezpieczeństwa i podróż na pokładzie samolotu. W przypadku podróży lotniczych należy pamiętać, że czasami lepiej być za wcześnie, niż za późno.

 3. Zachowaj spokój i bądź elastyczny
  Opóźnienia oraz odwołania lotów są częścią podróży lotniczych, której niestety nie można uniknąć. Ważne jest, aby w takiej sytuacji zachować spokój i być elastycznym. W przypadku odwołania lotu warto skontaktować się z aerolinią i zapytać o dostępne opcje lotu. Może się okazać, że istnieje możliwość przesiadki na inny lot lub zmiany terminu lotu.

 • Zawsze warto nosić ze sobą dokumenty potwierdzające rezerwację i płatność oraz numer kontaktowy przewoźnika.
 • W przypadku opóźnionego lotu, warto przemyśleć swoje plany na podróż i dostosować się do nowych okoliczności.
 • Warto mieć dodatkowe formy rozrywki, takie jak książki, czasopisma, słuchawki z muzyką lub filmami, aby zapobiec nudzie.
 1. Sprawdź swoje ubezpieczenie
  Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie ubezpieczenie obejmujące opóźnienia i odwołania lotów. Niektóre ubezpieczenia podróżne mogą pokrywać koszty dodatkowych wydatków związanych z opóźnieniami lub odwołaniami lotów.
 • Zawsze należy dokładnie przeczytać umowę ubezpieczenia, aby zrozumieć zakres i warunki polisy.
 • W razie potrzeby warto nawiązać kontakt z biurem ubezpieczeń i uzyskać dodatkowe informacje dotyczące ubezpieczenia.
 1. Skorzystaj z pomocy przewoźnika lotniczego
  Jeśli mimo podjętych działań, opóźnienie lub odwołanie lotu, nadal stanowi problem, warto skorzystać z pomocy przewoźnika lotniczego. Zazwyczaj przewoźnik oferuje aplikacje z informacjami, kiedy należy się meldować, jakie kroki podjąć i jakie świadczenia są oferowane.
 • W przypadku większej ilości opóźnień i odwołań lotów, warto skontaktować się ze specjalistycznymi agencjami oferującymi pomoc w dziedzinie tzw. “lawiny opóźnień”.
 • Najlepiej jest działać szybko, ponieważ na zgłoszenie reklamacji i uzyskanie odszkodowania jest określony czas – 3 lata od daty lotu.

Podsumowując, loty z opóźnieniami lub odwołaniami to niestety część podróży lotniczych, którą trzeba zaakceptować. Warto jednak znać swoje prawa i przygotować się odpowiednio przed wyjazdem. Ważne jest, aby zachować spokój, być elastycznym i skorzystać z pomocy przewoźnika lotniczego, jeśli zajdzie taka potrzeba.