Słoma, trociny, torf, a może ściółka papierowa? Na rynku znajdziemy wiele alternatyw słomy. Wszystkie z nich mają swoje wady i zalety. A w końcu idzie o zdrowie zwierząt. Czym więc się kierować w wyborze, jeśli zależy nam na tym, by nie było za drogo, ale czysto i z korzyścią nie tylko dla konia, ale też dla hodowcy? Jaka ściółka dla konia jest najlepsza?
Rodzaje wyściółek.
Od wyboru do koloru. Rynek oferuje nam naprawdę duże możliwości. Najbardziej popularna jest słoma, choć powoli traci opinię produktu topowego. Jest to nadal najtańszy surowiec, ale coraz trudniej o jego dobrą jakość. Poza tym słoma nie nadaje się dla koni z alergiami oddechowymi i pokarmowymi, bo przyciąga kurz i pyli. Źle przechowywana może spleśnieć. Nie jest wolna od bakterii i szybko się brudzi. Oto inne alternatywy i warianty słomy.
Torf
Nie pyli i absorbuje zapachy. Ta ściółka dla konia ma najlepszą chłonność ze wszystkich możliwych. Dobrze wiąże amoniak i gazy. Konie nie jedzą torfu, więc nie powoduje alergii ani oddechowych, ani pokarmowych. Jest bardzo wydajny, ekonomiczny, a hodowca ma przy nim mało pracy. To ekologiczny surowiec, który po zużyciu nadaje się jako nawóz pod rośliny. Szybko rozkłada się, a w boksie przez długi czas pozostaje suchy i świeży.
Trociny
Są proste w użytkowaniu i dobrze absorbują zapachy. To odpowiedni surowiec dla koni z tendencjami do kolek oraz tych, które są na diecie. Nie powodują alergii oddechowych, bo nie pylą. Warto jednak sprawdzić skąd pochodzą, bo te prosto z tartaku są nieodpylone. Trociny są łatwe w przechowywaniu, a ich wadą jest długi proces rozkładania. Ich cena jest wyższa niż słomy.
Ściółka papierowa
Tani surowiec i łatwy w pozyskaniu. Nie kurzy się, dobrze absorbuje wilgoć, a nawet dobrze izoluje ciepło. Niestety to produkt, który szybko się brudzi, zużywa, a podczas przeciągów zanieczyszcza dodatkowo stajnię. Ściółka papierowa jest łatwa w przechowywaniu i w żaden sposób nie szkodzi zwierzętom.
Ściółka lniana
Wchłania wilgoć lepiej niż trociny. Nie jest jadalna, ale doskonale się przechowuje i nie pyli. Jej zaletą jest szybki proces rozkładu, a wadą wysoka cena. To surowiec, który dobrze absorbuje wilgoć, więc długo utrzymuje czystość. Nie wymaga szybkiej wymiany tak jak słoma czy papier.
Pellet
To ściółka dla konia , która jest hipoalergiczna i pozbawiona kurzu. Rozkłada się szybciej niż trociny i słoma, dobrze absorbuje wodę, a po namoczeniu tworzy doskonale chroniącą i izolującą powłokę. Łatwo z niej wybrać nieczystości. Pellet jest bardzo suchy, dlatego trzeba go moczyć, w związku z tym wymaga od hodowcy dodatkowej pracy. Jest jednak wysoce ekonomiczny.
Gumowe maty
Można nimi wyłożyć cały boks i są bardzo praktyczne w sprzątaniu. Antypoślizgowe chronią zwierzę przed ryzykiem złamania nogi. Ich wadą jest wysoka cena, słaba dostępność i brak absorpcji amoniaku, zapachów oraz wody.
To, na jakim posłaniu śpi Twój koń, nie pozostaje bez znaczenia. Wpływa na jego kondycję i psychikę.