Lot samolotem jest czymś, co może wywoływać skraje emocje, a różni ludzie mogą przybierać co do niego najróżniejsze podejścia. Podczas gdy jedni latanie traktują jak normalny, powszedni środek transportu, z którego korzystają niezwykle często, inni mają obawy przed lataniem i nie mogą się przełamać. Co prawda, samolot uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych środków transportu, jednak pojawiło się też w historii wiele tragicznych lotniczych katastrof. Zdarzają się one bardzo rzadko, ale oprócz dużych katastrof podczas lotu może pojawić się wiele, niekoniecznie bardzo groźnych, zdarzeń, co do których wymagane jest podjęcie odpowiednich działań.

Jakie niespodziewane zdarzenia mogą mieć wpływ na lot?

Na to, w jaki sposób przebiegnie cały lot, może mieć wpływ wiele czynników. Kwestią niezależną od pracy ludzi są warunki pogodowe, które mogą nie tylko opóźnić lot, czy nawet spowodować jego usunięcie, ale także powodować różnego rodzaju turbulencje podczas lotu. Na to, w jaki sposób przebiegnie cały lot, ma też wpływ odpowiednia kontrola ruchu lotniczego. Problemy mogą wystąpić też przy starcie oraz przy lądowaniu. Czasem przez nie ma możliwości, aby lot odbył się dokładnie tak, jak zaplanowano.

Działania podejmowane w celach bezpieczeństwa – holding lotniczy

Aby uniknąć poważnych konsekwencji, czy nawet tragedii, potrzebni są odpowiednio wykwalifikowani ludzie, zajmujący się kontrolowaniem ruchu lotniczego. To bardzo ważna funkcja, umożliwiająca płynny i bezwypadkowy ruch samolotów w przestrzeni powietrznej. Jednym z działań, jakie stosuje się w oparciu o prawidłową kontrolę ruchu lotniczego, jest holding lotniczy, czyli instrukcja na oczekiwanie. Z zewnątrz zauważalne jest to jako krążenie lub kołowanie samolotu nad lotniskiem. Holding lotniczy, czy też oczekiwanie, to dokładnie określona procedura, której piloci muszą się ściśle trzymać w sytuacjach, gdy na ten moment nie ma możliwości wylądowania. Inną procedurą może być też na przykład racetrack, która choć wygląda bardzo podobnie, różni się jednak od holdingu. Holding lotniczy to oczekiwanie na dalsze polecenia, natomiast racetrack może być wykorzystywany przy początkowym podchodzeniu do lądowania.

Nieprzewidziane wypadki zdarzają się wszędzie, także w obszarze transportu lotniczego. Na szczęście występuje też całe grono ludzi, kontrolujących je i podejmujących odpowiednie decyzje, mające na celu przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów i załogi oraz podjęcie odpowiednich w danym momencie działań.