Adresy IP z racji przeznaczenia zostały podzielona na adresy prywatne z którymi spotykamy się na co dzień i publiczne, kiedy to adres IP jest widoczny w internecie. Czy jest zatem ten publiczny adres IP, czy oznacza to, że każda osoba może śledzić nasze ruchy w sieci?

Warto dowiedzieć się jakie każdy z nas ma ip, jakie jest moje ip bardzo łatwo sprawdzić w sieci, jeżeli chodzi o sam adres. Zastanów się, czy potrzebujesz adresu ip publicznego, czy wystarczy Ci forma prywatna, ponieważ wiążą się z tym ważne informacje dla Ciebie:
Jeżeli do Twojego komputera przypisane jest publiczne ip, oznacza to, że Twój adres ip jest stały, oznacza to, że wszystkie operacje jakie wykonujesz na komputerze są do niego przypisane, więc wpisując złośliwy komentarz na forum internetowym dajesz możliwość bardzo łatwego zlokalizowania swojego urządzenia. Co więcej, jeżeli Twoje ip jest publiczne hakerom łatwo jest włamać się na Twoje urządzenie i zainstalować na nim na przykład nieznośnego wirusa. Jednak zastosowanie publicznego adresu ip zaczyna być coraz bardziej potrzebne, ponieważ chcąc obsługiwać z innego miejsca niż wiele systemów połączonych z siecią w naszym domu musimy mieć dostęp do stałego adresu ip, tym samym do tego publicznego. Na przykład do obsługi monitoringu, czy często już wprowadzanych systemów smarthouse.
Jeżeli konieczne jest, abyś używał adresu ip publicznego dobrze będzie, abyś wspomógł się programem antywirusowym, a także pamiętał o dokonywaniu aktualizacji urządzeń na bieżąco.