I. Wprowadzenie
- Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada to kraje, w których jednostką miary długości jest mila.
- W innych krajach, w tym w Polsce, przyjęto kilometr jako standardową jednostkę miary.
II. Konwersja oraz różnice między milą a kilometrem
- 1 mila to 1,60934 kilometra.
- Podczas korzystania z nawigacji GPS, warto zapamiętać, że różnica między milą a kilometrem wynosi około 0,6 km.
- Mila jest mniejsza niż kilometr, więc określenie mil w trasach, w których zazwyczaj używa się kilometrów, może wprowadzać w błąd.
III. Skąd wzięła się mila?
- Miał bardzo rożnorodne formy – w starożytnym Rzymie, jednym z pierwszych krajów, gdzie wprowadzono systematykę długości, jednostką była mila morska, która odpowiadała odległości 1000 kroków (co stanowiło ok. 1,5 km).
- Jednostka miary przyjęła się w Wielkiej Brytanii, gdzie pomiary odbywały się w milach geograficznych (ang. statute mile) -jednostka ta odpowiadała tej samej długości co jeden łokieć (1,6093 km).
IV. Ciekawostki na temat mil oraz ich zastosowanie na świecie
- Wśród ciekawostek na temat mil warto wspomnieć, że najdłuższa droga, którą kiedykolwiek przebył człowiek na świecie, to trasa przeprowadzona przez angielskiego podróżnika Jasona Lewisa.
- Był on pierwszą osobą, która pokonała pieszo lądem Od Atlantyku po Pacyfik na Ziemi Baffina – droga ta miała długość ok. 3000 mil (4800 km).
V. Podsumowanie
- W dzisiejszych czasach, mimo że większość krajów na świecie przyjęła kilometr jako standardową jednostkę miary, warto znać również wartości w milach.
- Pamiętaj jednak, że korzystając z nawigacji GPS należy uważać, aby nie wprowadzać się w błąd różnicą między tymi jednostkami.