
Produkcja mleka oznacza, że urodzone cielęta należy karmić innym produktem, niż mleko krowie, ponieważ ono jest docelowym produktem, który hodowca sprzedaje. Czym w takim razie karmić cielęta, aby były zdrowe i mogły prawidłowo się rozwijać po narodzeniu? Na szczęście na rynku pasz dla zwierząt hodowlanych jest dostępna szeroka gama produktów, które będą odpowiednie jako mleko dla cieląt. Są to produkty mleko-podobne. Czym się charakteryzują i jak należy je dobrać, aby prawidłowo zaspokoić potrzeby cieląt i przy okazji nie zbankrutować?
Odchowanie cieląt
Moment karmienia cielaka to nie jest czas na duże oszczędności. Zahamowanie wzrostu jałówki przełoży się na niższą wydajność zwierzęcia w przyszłości. Zatem należy rozpatrywać ten okres życia zwierzęcia jako inwestycję w przyszłe zyski. Celem hodowcy w tym momencie powinno być maksymalizowanie przyrostu zwierzęcia, w okresie kiedy jest ono na diecie mlecznej. Jeśli preparaty mlekozastępcze będą niskiej jakości, wówczas doprowadzi to do chorób i biegunek, co też przełoży się na wzrost kosztów hodowli.
Czy warto karmić mlekiem?
Po upływie okresu siarowego (wtedy zwierzę nabywa odporności przeciwzakaźnej) nadchodzi moment na decyzję, jak karmić młode cielęta. Mleko krowy lub preparaty mlekozastępcze to źródło białka i wielu innych, niezbędnych składników pokarmowych dla cieląt. Pasza stała będzie pobierana przez cielaka dopiero między czwartym a siódmym dniem życia (i początkowo będą to raczej niewielkie ilości paszy stałej).
Warto pamiętać, że w przypadku produkcji zwierzęcej liczy się końcowy efekt o charakterze ekonomicznym. Zatem każdy element hodowli musi być dokładnie przeliczony. Preparaty mlekozastępcze są tańsze niż mleko krowie. Zatem z ekonomicznego punktu widzenia zdecydowanie warto po nie sięgać (jeśli różnica w cenie między mlekiem a preparatem jest odpowiednio wysoka). Każdy hodowca powinien ten czynnik rozpatrzeć indywidualnie, biorąc pod uwagę swoje lokalne warunki hodowlane.
Mleko dla cieląt pochodzenia krowiego jest ich naturalnym pokarmem, zatem z punktu widzenia zwierzęcia i jego zdrowia będzie najlepszym wyborem. Jego zalety to lekkostrawności i zasobność w składniki pokarmowe, które są łatwe do przyswojenia (mleko zawiera substancje biologiczne czynne). W mleku znajdą się między innymi hormony (w tym cenna insulina – hormon wzrostu), peptydy, enzymy, glikoproteiny, cytokiny, substancje antybakteryjne oraz czynniki hipotensyjne. Zatem z biologicznego punktu widzenia ten rodzaj pokarmu jest o wiele bardziej bogaty i wartościowy, niż w przypadku preparatów mlekozastępczych. Aktywne peptydy będą oddziaływać na rozwój układu pokarmowego zwierzęcia, co wpłynie na łatwość jego hodowli w przyszłości.
Podsumowując – wybór rodzaju pokarmu dla cielaka nie jest łatwą decyzją. Każdy hodowca powinien sam podjąć decyzję, czy w danym momencie bardziej zależy mu na zdrowiu jałówki czy na produkcie docelowym, jakim jest krowie mleko. Warto także dokładnie czytać składy produktów mlekozastępczych.