Wózek jezdniowy to nic innego jak popularny wózek widłowy. Umożliwia on bezproblemową pracę magazynów, hal produkcyjnych i wielkich sklepów. Dowiedz się, czym charakteryzuje się wózek jezdniowy dobrej jakości i jaki sprawdzi się w Twojej firmie.

Wózki widłowe – definicja tych maszyn

Wózki jezdniowe podnośnikowe to niewielkie pojazdy mechaniczne zasilane silnikowo, przeznaczone do przenoszenia i podnoszenia ładunków o dużej masie. Zwykle przewożone ładunki ustawiane są na drewnianych paletach, lub wózki przewożą całe stosy palet, ułatwiając zachowanie porządku. Podnoszą także ładunek na niewielką wysokość, pomagając w załadunku i rozładunku towaru. Do obsługi wózka widłowego konieczne są ukończone kursy obsługi wózków widłowych oraz posiadanie odpowiednich dokumentów. Kierowanie wózkiem jezdniowym bez uprawnień jest nie tylko niedozwolone, ale też niebezpieczne.

Wózki jezdniowe – pełna oferta

Wiele typów wózków podnośnikowych sprawia, że każdy znajdzie coś na miarę swoich oczekiwań. Najprostszy w konstrukcji i działaniu jest wózek jezdniowy podnośnikowy. To wózek, do którego przymocowana jest platforma, zazwyczaj z widłami, ale też z innymi urządzeniami do podnoszenia ładunku. Towary podnoszone są na wysokość, która umożliwia składowanie i załadunek towaru.

Wózki jezdniowe z wysięgnikiem to inaczej ładowarki teleskopowe, sprzęt coraz bardziej popularny. Ten model wózka wyróżnia się wielofunkcyjnością, dzięki wymiennym elementom z przodu. Dzięki temu zastąpi nie tylko widlak, ale i kosiarkę, pług, traktor, dźwig, wózek jezdniowy, a nawet podnośnik koszowy. Ładowarka teleskopowa może być obsługiwana jedynie przez operatora, który posiada uprawnienia UDT.

Istnieją również wózki zdalnie kierowane, w których kierowca nie siedzi ani nie stoi za kierownicą. Prowadzi go za to i kontroluje za pomocą dyszla. Każdy z wyżej wymienionych wózków ma swoje zalety i sprawdzi się w ściśle określonym zakresie zadań.

Sterowanie wózkiem widłowym

Chociaż wydaje się dziecinnie proste, ponieważ wózki jezdniowe podnośnikowe mają tylko dwa kierunki ruchu oraz dwa biegi, sterowanie wózkiem widłowym wymaga wprawy oraz uprawnień. Podczas przenoszenia ciężkiego towaru liczy się przede wszystkim umiejętne rozłożenie środka ciężkości. Wózki widłowe pozwalają usprawnić pracę, lecz mogą przez nieuwagę kierowcy lub zwykły przypadek spowodować poważne konsekwencje finansowe i zdrowotne. Dlatego tak ważne jest, by zatrudnić doświadczonego operatora. Wózek jezdniowy można nie tylko kupić, lecz także wynająć, z korzyścią dla firmy w postaci szybkiego serwisu i niskich kosztów najmu.