Planując swoją pierwszą podróż samolotem z dzieckiem, warto przyswoić sobie kilka dobrych rad, które pomogą w przygotowaniach i sprawią, że cała przygoda okaże się przyjemniejsza i bardziej komfortowa dla każdego z uczestników. Oto więc kilka porad, jak przygotować się do lotu z dzieckiem.

 1. Zaczynamy od wyboru najlepszych miejsc na pokładzie samolotu
  Jeśli mamy możliwość, warto wybrać miejsca w pierwszych rzędach albo przy oknie. Dzięki temu będziemy mieć więcej miejsca na nogi, a dziecko będzie miało lepszy widok na to, co dzieje się na zewnątrz lub na ekranie z filmami. Jeśli nasz maluch jest jeszcze bardzo mały, lepiej zdecydować się na miejsca przy oknie, gdyż łatwiej tam przymocować fotelik samochodowy.

 2. Zapakujmy ze sobą odpowiednią ilość rzeczy dla dziecka
  Przygotowując się do podróży samolotem z dzieckiem należy przede wszystkim pomyśleć o tym, co będzie nam potrzebne w trakcie lotu. W przypadku niemowląt najważniejsze są pieluszki, chusteczki nawilżane, butelka z mlekiem i smoczek. Starsze dzieci będą potrzebowały zabawek, kolorowanek, ulubionej książki czy tabletu z ulubionymi filmami. Pamiętajmy także o zapasie ubrań i kosmetyków dla dziecka.

 3. Zadbać o zdrowie dziecka przed wylotem
  Jeśli nasz maluch jest jeszcze bardzo mały, warto przed lotem skonsultować jego stan zdrowia z lekarzem. Jeśli nasze dziecko choruje na coś poważnego, to lepiej zrezygnować z lotu, a w przypadku mniejszych dolegliwości, lepiej na wszelki wypadek zaopatrzyć się w specjalne leki na sen, katar czy gorączkę.

 4. Przygotować odpowiedni posiłek dla dziecka
  Przygotowując się do lotu powinniśmy pomyśleć o tym, co nasz maluch będzie jadł w czasie podróży. Dzieciom zwykle nie smakuje jedzenie podawane w samolotach, dlatego najlepiej zabrać ze sobą odpowiednio przygotowany posiłek lub przekąskę. Jeśli nasze maluchy nie mogą jeszcze jeść samodzielnie, warto wziąć ze sobą łyżeczkę i miskę.

 5. Zabawy i rozrywka w trakcie lotu
  Podczas lotu warto zadbać o to, aby nasze dziecko miało co robić i nie nudziło się. Można wziąć ze sobą zabawki, układanki, czy książki. Jeśli dziecko korzysta z tabletu, warto wcześniej pobrać kilka ulubionych filmów czy gier. Przydatny może okazać się także poduszkę, którą dziecko będzie mogło położyć sobie na kolanach, aby usnąć.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, a podróż samolotem dla niektórych może oznaczać stres i niepokój. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o to, aby nasze dziecko czuło się jak najkomfortowiej podczas całej podróży. Planując wakacyjny wyjazd z dzieckiem powinniśmy wcześniej zapoznać się także z zasadami przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.