Small Planet, retrofit i Kowno

Charter. Kto chociaż raz wybrał się na urlop samolotem, wie co kryje się za tym słowem-kluczem. Small Planet Airlines postanowiły nadać mu nowe znaczenie i zaprezentowały nowości w swojej flocie w sposób niezwykle praktyczny. A jeśli mówmy o praktyce i samolocie niechybnie oznacza to po prostu „lot pokazowy”. Small Planet jako pierwszy przewoźnik charterowy w Polsce zorganizowały lot pokazowy dla klientów i przedstawicieli mediów, który miał kilka odsłon:

Lecimy do Kowna

Check-in, kontrola bepieczeństwa, gate 44. Do tego SP-HAC, który gościł nas na swoim pokładzie. Zapamiętajcie ten reg SP-HAC- przyda się za chwilę. Small Planet zaprezentowały nowości, które niebawem będą oferować swoim pasażerom:

– nowe fotele firmy RECARO, w które obecnie są wyposażane wszystkie samoloty przewoźnika. Nowoczesna konstrukcja „slim”, która powoduje, że fotele zajmują mniej miejsca. Lub co istotniejsze dla pasażerów- jest więcej miejsca na nogi. Sprawdzone w praktyce- bardzo wygodnie. Na tyle, że manewrowanie nienajmniejszym plecakiem ze sprzętem foto nie powodowało żadnego dyskomfortu. Chcecie więcej? Proszę bardzo:  nowe fotele nie są uchylne!!! To kolejny plus, bo czasy, kiedy dziecko siedzące z przodu za punkt honoru stawia sobie rozkładanie i składanie fotela przez 3/4 lotu, właśnie na pokładzie Small Planet Airlines przechodzą do historii.

Nowe fotele na pokładzie Airbusa Small Planet = uśmiech pasażerów :)
Nowe fotele na pokładzie Airbusa Small Planet = uśmiech pasażerów :) fot. Piotr Bożyk

– pochodną montażu nowych foteli jest możliwość zaoferowania kolejnych udogodnień dla pasażerów, usługi Premium Class: fotele Premium (3 pierwsze rzędy i większa przestrzeń na nogi – 31 cali), specjalny ciepły posiłek podawany na porcelanie, napoje a przy lotach nocnych koce i poduszki. Gdyby komus było mało, to przewoźnik dokłada do tego dedykowany chcek-in na polskich lotniskach, dodatkowe 5 kg bagażu rejestrowanego, fast track oraz możliwość korzystania z saloników Business Lounge (Warszawa, Katowice, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Lublin).

Dwa w jednym: nowe fotele + oświetlenie
Dwa w jednym: nowe fotele + oświetlenie

Skoro już powszechnie wiadomo że nowe fotele są wygodne, pora oddać się rozrywce. Z pomocą przyjdzie nam nowy system rozrywki (wewnętrzna sieć pokładowa) AirFi. Zasada działania jest prosta: przełącz telefon/tablet w tryb „samolotowy”, włącz sieć Wi-Fi, odpal przeglądarkę internetową i ciesz się multimediami wśród których znajdziesz filmy, gry, coś do poczytania. Jestem pewien, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na dzień dzisiejszy system jest w fazie testowej, a dla pasażerów będzie dostępny w drugiej połowie maja.

Pora małą niespodziankę: wspominany wcześniej reg SP-HAC oznaczał, że lecimy najstarszym egzemplarzem z floty przewoźnika. Konia z rzędem temu, kto by tak pomyślał. Operacja retrofit sprawiła, że samolot wyglądał jak nowy. Zakończenie modyfikacji floty przewidziano z początkiem sezonu wakacyjnego 2016. Koszt bagatela: minimum 300 000 €… Na jeden samolot. Z kronikarskiego obowiązku wspomnę, że Small Planet Airlines dysponuje flotą 21 samolotów, a liczba ta systematycznie rośnie.

Wprowadzane udoskonalenia oraz modyfikacja floty pozytywnie wpłyną na wygodę pasażerów, a dodatkowo wyróżnią przewoźnika na tle konkurencji i przyczynią się do dalszego rozwoju firmy- powiedział Jarosław Jeschke, CEO Small Planet Airlines.

Retrofit od zaplecza: w hangarze FL Technics

Po wylądowaniu w Kownie mieliśmy możliwość zobaczenia jak proces retrofit przebiega w praktyce. Hangar FL Technics krył w sobie 5 Airbusów A320, z czego 4 „smallplanetowe” czekały na nowe siedzenia i systemy oświetlenia LED. Trudno opisać wrażenia, jakie towarzyszą takiej wycieczce: z jednej strony zdemontowane silniki, z drugiej groźnie łypiące APU, tudzież luk bagażowy tak groźny, że siatką go zasłonięto;) Nie ma co się za dużo rozpisywać- to trzeba zobaczyć.

Lot ku zachodowi słońca

Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy… Po oficjalnej prezentacji i lunchu w restauracji położonej nad Niemnem (tak, tym samym Niemnem o którym myślicie), przyszla pora na transfer na lotnisko i lot powrotny do Warszawy. Na szczęście zachód słońca osłodził rozstanie z wygodnymi fotelami i systemem AirFi.

W sezonie letnim 2016 r. Small Planet Airlines posiadają w Polsce trzy bazy operacyjne – w Warszawie, Katowicach oraz Gdańsku, gdzie będzie łącznie bazowało 10 Airbusów: sześć A320 oraz cztery A321 (w tym jeden zapasowy jako tzw. back-up), natomiast w całej grupie będzie latać 21 Airbusów.

Zatem do zobaczenia na urlopowym pokładzie :)