Aerofestival 2015 rozgrzewa silniki

aero baner13 i 14 czerwca niebo nad poznańską Ławicą opanują najlepsi piloci akrobacyjni z Polski i zagranicy. Oprócz pokazów lotniczych, na widzów pierwszej edycji Aerofestival czekają naziemna wystawa samolotów, koncerty i targi lotnicze AeroFair. O tym kogo i co będzie można zobaczyć i jakich artystów posłuchać…

Poznań czekał na powrót międzynarodowych pokazów lotniczych niemal ćwierć wieku. Po 24 latach w stolicy Wielkopolski wystąpią grupy akrobacyjne i piloci największego światowego formatu. W czasie dwudniowej imprezy publiczności Aerofestivalu zaprezentują się takie formacje jak Turkish Stars, The Flying Bulls Aerobatic Team, czy też łotewska grupa Baltic Bees. Podziwiać będzie można również pilotów z Polski, wśród których znajdą się między innymi Artur Kielak, Łukasz Czepiela i grupa Firebirds*.

W czasie dwóch dni Aerofestival odbędzie się łącznie ponad 600 minut pokazów lotniczych. Mamy potwierdzoną obecność już kilkunastu zespołów i pilotów, w tym prawdziwych gwiazd, takich jak jedna z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie Turkish Stars, która w tym roku weźmie udział tylko w czterech zagranicznych imprezach, w tym jednej w Polsce, w Poznaniu . ­­– mówi Hubert Topoliński, wiceprezes firmy Aeropact, organizatora imprezy. Emocje, związane z kolejnymi grupami i pilotami będziemy dawkować do samego końca, ponieważ program pokazów zostanie ostatecznie zamknięty na kilka dni przed imprezą – dodaje.

We wsparcie Aerofestivalu aktywnie włączyła się firma Red Bull, dzięki czemu widzowie będą mogli podziwiać również popisy pilotów spod znaku Czerwonego Byka. Na poznańskim niebie pojawią się śmigłowce Bell TAH-1 Cobra (cywilna wersja śmgłowca szturmowego używanego przez US Marines), BO-105 i legendarny amerykański myśliwiec F4U Corsair.

Oprócz pokazów w powietrzu, organizatorzy zaplanowali dla zwiedzających szereg atrakcji „naziemnych”, czyli statyczną wystawę samolotów i sprzętu wojskowego, koncerty i targi branży lotniczej. Za ten ostatni element odpowiada współorganizator imprezy, Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Wydarzenie lotnicze międzynarodowej rangi to również świetna okazja do zaprezentowania branży lotniczej – mówi Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu MTP, współorganizatora imprezy. Liczymy, że nasz wspólny wysiłek i ciekawa oferta tak pokazów lotniczych, jak i targów AeroFair przełożą się na duże zainteresowanie ze strony widzów – dodaje.

Ukoronowaniem festiwalu będą koncerty. W obydwa dni na scenie pojawią się artyści z Polski: Kamil Bednarek, Farben Lehre oraz Goral.

Bilety na Aerofestival, obejmujące wstęp na teren pokazów lotniczych, koncertu i wystawy targowej są już dostępne w przedsprzedaży. Koszt wejściówek normalnych to 40 złotych za bilet jednodniowy (na sobotę albo niedzielę) i 60 złotych za dwudniowy karnet. Jednodniowa wejściówka VIP kosztuje 250 złotych. Bilety można kupić w sieci salonów Empik, na stronach internetowych empik.com, ebilet.pl, stronie pokazów www.aerofestival.pl oraz w kasach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Szczegółowe informacje na temat biletów, w tym dostępnych zniżek i sieci dystrybucji dostępne są na stronie internetowej www.aerofestival.pl.

*Szczegółowa lista potwierdzonych grup akrobacyjnych, samolotów i pilotów Aerofestival 2015:

Turkish Stars

Baltic Bees

de Hevilland Vampire Display Team

Pioneer Team

Patrouille REVA

Aero Gera Display Team

The Flying Bulls Aerobatic Team

TAH-1Cobra,

BO-105 Bolkov,

F4U-Corsair

North American P-51 Mustang

Mitsubishi Zero

North American T6

North American T34 Mentor

Firebirds Display Team

C45 Twinbeech

Cessna O2A

SU-31 Jurgis Kairis

XA-41 Artur Kielak

Łukasz Czepiela

SU-26M Daniel Ryfa

Extra 200 Uwe Zimmermann

OV-10 Bronco

Boeing Stearman

Jak – 18