Najlepszy czas na tanie loty

Najlepszy czas na tanie loty 2015 Infografika WEBNajlepszy czas na tanie loty to narzędzie pomagające podróżującym ustalić, kiedy najlepiej zarezerwować bilety lotnicze, by zapłacić za nie jak najmniej. Wykorzystuje ono informacje zebrane przez firmę Skyscanner w ciągu trzech lat, w którym to czasie przeanalizowano dane dotyczące milionów zakupionych biletów lotniczych.

Z zebranych informacji dowiadujemy się, że podjęcie decyzji o rezerwacji biletu lotniczego w odpowiedniej chwili pozwala zaoszczędzić nawet 1/3 jego ceny. W przypadku Polski, optymalna chwila na dokonanie rezerwacji to siedem tygodni przed planowanym wylotem. Właśnie wtedy bilety są tańsze nawet o 16% w stosunku do ich średniej ceny. Jeśli natomiast zdecydujemy się zarezerwować bilet z dnia na dzień, musimy się liczyć z tym, że jego cena może być wyższa nawet o 60% od średniej.

W którym miesiącu jest najtaniej?

Cena biletu jest także uzależniona od tego, w którym miesiącu zamierzamy podróżować. Z danych zebranych przez Skyscanner wynika, że chcąc zaoszczędzić, powinniśmy decydować się na wylot jesienią lub zimą. Najtańszym miesiącem w roku jest listopad. Wtedy to za bilety zapłacimy nawet o 18% mniej od ich średniej ceny.

Na tanie latanie mamy również szansę, gdy zdecydujemy się wylecieć w styczniu lub lutym (oszczędność ponad 10%) lub też w marcu (nieco poniżej 10%).

Na przeciwnym biegunie znalazły się miesiące wakacyjne. Jeśli zdecydujemy się wylecieć w lipcu bądź sierpniu, za bilety zapłacimy blisko 20% więcej, niż wynosi ich średnia cena.

Barcelona, Lizbona, Paryż lub Londyn

Skyscanner udostępnił również informacje na temat cen biletów dla kierunków najbardziej popularnych wśród Polaków. Kiedy warto zdecydować się na wylot do Barcelony czy też na weekend w Londynie? Poniżej wskazane zostały miesiące, w których bilety do pięciu miast popularnych wśród Polaków są najtańsze, a kiedy najdroższe.

Polska – Barcelona

Najtańszy miesiąc – listopad, bilety tańsze o 31,3% w stosunku do średniej ceny

Najdroższy miesiąc – sierpień, bilety droższe o 18,3% w stosunku do średniej ceny

Najlepiej rezerwować bilet 13 tygodni przed podróżą

Polska – Lizbona

Najtańszy miesiąc – listopad, bilety tańsze o 16,7% w stosunku do średniej ceny

Najdroższy miesiąc – sierpień, bilety droższe o 11,6% w stosunku do średniej ceny

Najlepiej rezerwować bilet 20 tygodni przed podróżą

Polska – Londyn

Najtańszy miesiąc – listopad, bilety tańsze o 26,4% w stosunku do średniej ceny

Najdroższy miesiąc – sierpień, bilety droższe o 36,7% w stosunku do średniej ceny

Najlepiej rezerwować bilet 7 tygodni przed podróżą

Polska – Nowy Jork

Najtańszy miesiąc – luty, bilety tańsze o 14,9% w stosunku do średniej ceny

Najdroższy miesiąc – lipiec, bilety droższe o 30,7% w stosunku do średniej ceny

Najlepiej rezerwować bilet 20 tygodni przed podróżą

Polska – Paryż

Najtańszy miesiąc – listopad, bilety tańsze o 25,9% w stosunku do średniej ceny

Najdroższy miesiąc – czerwiec, bilety droższe o 16,7% w stosunku do średniej ceny

Najlepiej rezerwować bilet 7 tygodni przed podróżą

Powyższe przykłady pokazują różnice w cenach biletów na kilku trasach popularnych wśród Polaków. Wyszukiwarka Skyscanner pozwala jednak z wyprzedzeniem znaleźć dowolne połączenie lotnicze na całym świecie a także ustawić alert cenowy i otrzymywać informacje o cenach dla interesujących nas lotów. Skyscanner pomaga również w znalezieniu najlepszych cen hoteli i ofert wynajmu samochodów.

Narzędzie „Najlepszy czas na tanie loty” dostępne jest na stronie internetowej.