Rewolucja zakupowa na Lotnisku Chopina

Aelia-mOd początku lutego każdy pasażer przylatujący z kraju należącego do Strefy Schengen na Lotnisko Chopina w Warszawie jako do portu docelowego będzie mógł nabywać towary w sklepach wolnocłowych. Lotnisko Chopina jako pierwsze w Polsce daje taką możliwość.

Od 26 października 1992 r. na terenie Portu Lotniczego Warszawa funkcjonuje Wolny Obszar Celny (WOC), w którym działają sklepy oferujące pasażerom podróżującym w ruchu międzynarodowym i opuszczającym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towary nieobjęte cłem.

Od 1 lutego 2015 r. wchodzi w życie znowelizowany Regulamin funkcjonowania WOC na terenie Lotniska Chopina, który umożliwi operatorom sklepów w lotniskowej „Strefie Schengen” sprzedaż towarów wspólnotowych także pasażerom przylatującym.

– Proces zmiany przepisów trwał niecałe dwa miesiące. Tak szybkie i sprawne wprowadzenie tego udogodnienia dla pasażerów było możliwe dzięki wsparciu i pomocy ze strony Ministerstwa Finansów, Izby Celnej i Urzędu Celnego – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Zmiana była możliwa dzięki informacji o możliwości rozszerzenia sprzedaży towarów dla podróżnych przylatujących do kraju, otrzymanej od Ministerstwa Finansów, a podpisanej przez Jacka Kapicę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Szefa Służby Celnej.

Pasażer przylatujący będzie mógł dokonać zakupu towarów wspólnotowych na podstawie posiadanej karty pokładowej lub  biletu lotniczego. Dokument wydrukowany (w wersji papierowej) lub w wersji mobilnej musi zawierać dane pasażera: imię, nazwisko, datę wylotu, nr karty pokładowej, nr rejsu i kierunek lotu.

Z okazji wprowadzenia nowych zasad zakupów w WOC na pasażerów lądujących na Lotnisku Chopina czekają ciekawe promocje. Np. w sklepach Aelia pasażerowie przylatujący będą mieli prawo do rabatu 10% na towary wspólnotowe (z wyłączeniem papierosów i wyrobów tytoniowych). Oznacza to, że pasażerowie przylatujący do Warszawy zakupią wybrane towary po korzystniejszej cenie niż pasażerowie wylatujący.

 Słowniczek pojęć:

  1. Oficjalną Strefą Schengen nazywamy obszar, na którym nie obowiązuje kontrola graniczna na granicach wewnętrznych. Oznacza to, że na obszarze obowiązywania strefy nie jest przeprowadzana kontrola graniczna, nie istnieją przejścia graniczne, a przepływ osób i towarów jest bardzo swobodny. Do układu z Schengen należy obecnie 26 państw w Europie.
  1. „Strefa Schengen” na lotnisku obejmuje całą powierzchnię strefy zastrzeżonej terminala, do której pasażer może dotrzeć bez konieczności przechodzenia kontroli paszportowej. W tej części lotniska zlokalizowane są wyjścia (czasem używa się angielskiego słowa „gate” – czyt. gejt) do samolotów odlatujących do większości państw europejskich (wyjątek stanowią Wielka Brytania i Irlandia, a także Cypr, Bułgaria, Rumunia, Rosja i Ukraina, które nie należą do strefy Schengen).
  1. Towarem wspólnotowym określamy alkohole i papierosy z banderolą (znakiem akcyzy), perfumy, kosmetyki, słodycze, akcesoria, biżuterię, itp. Ceny tych towarów dla pasażerów przylatujących i odlatujących w „Strefie Schengen” na lotnisku będą takie same. Towar wspólnotowy oznacza w praktyce prawie wszystkie towary z wykluczeniem alkoholi i papierosów przeznaczonych do sprzedaży na destynacje poza Unię Europejską.