Jak wybrać najlepsze miejsce w samolocie?

W ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wprowadzeniu na rynek nowych, szerokokadłubowych modeli samolotów pasażerskich, takich jak Dreamliner i Airbus 380, podróżowanie stało się bardziej komfortowe niż dotychczas. Każdy samolot ma jednak wyjątkowo dobre miejsca, gdzie jest cieplej, ciszej i można liczyć na szybką obsługę. Jak dokonać najlepszego wyboru podpowiada wyszukiwarka turystyczna KAYAK.pl. Wspólnie z Danem Airem, autorem bloga „Confessions of a Trolley Dolly”, stworzyli przedstawiającą zalety i wady różnych miejsc w dwóch popularnych modelach – Boeingu 777 i A320. Dzięki niej dowiesz się jak wybrać najlepsze miejsce w samolocie.

Według danych zebranych najlepsze miejsce do siedzenia w samolotach Airbus 320, które latają w barwach wielu linii lotniczych (m.in. przez easyJet i British Airlines) na krótkich trasach, to 1A. Swoją popularność zawdzięcza ono dodatkowej przestrzeni na nogi oraz dobremu widokowi z okna (którego nie przesłania skrzydło samolotu). Pasażerowie zajmujący to miejsce są z reguły obsługiwani jako pierwsi, powinni jednak cieplej się ubrać, gdyż jest to zwykle najchłodniejsze miejsce w całym samolocie.

smartguide_bg1_pl
W popularnym modelu Boeing 777, który należy m.in. do takich linii lotniczych, jak British Airways, Emirates, Singapore Airlines czy Qatar Airways, najmniej chętnie wybierane są rzędy 44 i 45. Mało miejsca na nogi, brak możliwości swobodnego odchylenia fotela oraz bliskość toalety i obsługi samolotu to powody, dla których klienci najczęściej na nie narzekają.
Aby ułatwić wybór najlepszego z miejsc we wspomnianych modelach samolotów, zespół ekspertów przygotowali infografikę.
Cieszymy się, że możemy pomóc naszym klientom podróżować bardziej świadomie. Dzięki współpracy z personelem pokładowym uzyskaliśmy dodatkowo dostęp do informacji, o których linie lotnicze najchętniej milczą. Jesteśmy przekonani, że tego typu ciekawostki wzbudzają zainteresowanie miłośników podróży. Informacje o tym, jak rezerwować, znaleźć najlepszą promocję i zapewnić sobie preferowane miejsce w samolocie są niezwykle przydatne w podróży – komentuje Andrew Verbitsky, Dyrektor Regionalny KAYAK.pl.

Wskazówek udzielił Dan Air – członek personelu pokładowego oraz autor bloga „Confessions of a Trolley Dolly”.

  • Micha-ek

    A ja polecam korzystanie ze strony http://www.seatguru.com. Uwzględnia nie tylko różne modele samolotów, ale też ułożenie foteli w zależności od linii (czasem nawet kilka różnych wersji dla jednej linii).

    • Seatguru to już skomplikowana machina dla geeków, ale masz rację, że jest najbardziej rozbudowanym narzędziem do wybierania miejsc :)

  • Miałem okazję raz wykonać lot Avro RJ100 trafiło mi się miejsce gdzieś w połowie linii foteli. Ciekawostka – zaskoczyło mnie naprawdę sporo miejsca w tym samolocie na nogi. A co do wpisu różne linie, różnie konfigurują wnętrza. Skupiłeś się „najlepszym miejscu” ale pominąłeś np. kwestię miejsc przy wyjściach ewakuacyjnych. One też są bardzo popularne.