6 gierek lotniczych na iPada

Są na świecie ludzie, którzy mają to szczęście, że pracują w lotnictwie. Mi, póki co, pozostało tylko oddawać się lotniczym pracom wirtualnie. Z braku laku to i kit dobry, więc dość dokładnie przejrzałem co ciekawego w tematach lotniczych oferuje App Store. Efektem tego jest, jak zwykle subiektywny i stronniczy, mini ranking 6 gierek lotniczych na iPada (niektóre znalazłem też w Google Play, więc podzielę się linkami). W jedne pogrywam czasami, inne są w ciągłym użyciu. Przy jednej zrobiłem nawet upgrade do pełnej wersji, co jest nie lada wyczynem:) Ale nie będę uprzedzał faktów:

Miejsce 6: Airport Madnes Challenge

Możesz spełnić swoje marzenia i zostać kontrolerem lotów. Zadanie jest „banalnie” proste: przyjmij samolot na swoim lotnisku, odeślij do gate’u, a następnie wypraw go w dalszą drogę. To nic, że  jednocześnie samolotów obsługujesz kilka(naście), poruszających się z różnymi prędkościami, a pasy na których operują się przecinają. Do dyspozycji masz korektę prędkości podejścia (slow-normal-fast), a także określanie momentu, w którym samolot może przejechać skrzyżowanie pasa z drogą kołowania. Jeżeli myślisz, że jest to takie proste, to zachęcam do spróbowania. Gra jest za zupełną darmochę.

appstore

Airport Madness Challenge
Airport Madness Challenge

 

Miejsce 5: Airport – Terminal

Gra w żaden sposób nie jest odkrywcza. Każdy level składa się z dwóch etapów: napierw musisz ogarnąć rozwydrzonych pasażerów na lotnisku (odprawa, żarcie, toaleta), a potem kontrola bezpieczeństwa i gate. Levele różnią się od siebie ilością pasażerów do obsłużenia oraz ich wybrednością. Na krótką metę ciekawe. W dłuższej perspektywie nużące, bo o ile istnieje możliwość „zakupienia” ułatwień (szybszy serwis, bardziej kumaty personel) nie jest to specjalnie intuicyjne ani nie przynosi zauważalnych efektów. Chyba, że zamiast jednej osoby obsługują dwie. Mimo, że gra opiera się na sprawdzonym pomyśle, ewidentnie jej czegoś brakuje, żeby porwać.

appstore

Airport - Terminal
Airport – Terminal

 

Miejsce 4: ATC Mania

Zaczyna się robić ciekawie, chociaż podobnie jak poprzednia gra, ATC Mania nie jest nowinką. Około 2 lat temu zetknąłem się z jej „pecetową” odpowiedniczką, która szczerze mówiąc jest bardziej „miodna”. Zadanie jak zwykle niezbyt skomplikowane, co wcale nie znaczy, że łatwe do wykonania. Po prostu musisz „posadzić” samoloty i helikoptery na pasie lub lądowisku, wytyczając im samodzielnie ścieżkę podejścia i zachowując quasi-separację w poziomie, bo inaczej skończy się zderzeniem. W grze pojawia się kilka rodzajów statków powietrznych, które poruszają się z różnymi prędkościami co, oprócz ich ilości, jest dodatkowym utrudnieniem. Aplikacja dostępna za free w wersji z reklamami. „Remove ads” = 1,79€. Do rozważenia, ale na pewno nie na zasadzie „must pay”.

appstore

Airport - Terminal
Airport – Terminal

 

Miejsce 3: MayDay! Emergency landing

Ta gierka wpadła mi w ręce jako pierwsza i była przyczynkiem do powstania tego zestawienia. W wielkim skrócie pisząc: jesteś pilotem i masz za zadanie wylądować. Nie napiszę, że na pasie startowym, bo twórcy wykazali się niezłą pomysłowością. Chcesz poczuć się jak kapitan „Sully” i wodować? Proszę bardzo…:) Wciągająca i trudna gra, w której sterujesz używając tabletu jako wolantu. Musisz trzymać się ścieżki podejścia, kontrolować prędkość i zniżanie. Do tego klapy, podwozie… A na pasie… Spróbuj to zobaczysz. Bardzo fajnie wyprodukowana i w zestawieniu byłaby zdecydowanie wyżej gdyby nie fakt, że jest wiele ograniczeń w dostępności za free. Najpierw tylko jedna misja dziennie, potem konieczność wykupienia pakietu pakietu 40 misji za 2,99€ lub full opcja za 3,99€. Niemniej warto spróbować. Przyznaję, że gdyby nie gra, którą umieściłem na pierwszym miejscu, to już bym zainwestował tych kilka „ojrasków”.

appstore 

MayDay
MayDay

Miejsce 2: Air Tycoon Online

Od początków mojej „znajomości” z komputerami miałem słabość do Transport Tycoon DeLuxe. Kto nie grał, ten nie wie co stracił:) Dlatego kiedy w oko wpadł mi tytuł Air Tycoon, oczywistym było, że muszę mu się przyjrzeć bliżej. To najbardziej rozbudowana gra lotnicza z całego rankingu. Chciałoby się powiedzieć, że należy jedynie zarządzać swoim lotniczym imperium, co wcale nie jest takie proste. Należy wybrać destynacje, dobrać do nich samoloty… Jeden ze scenariuszy zakłada, że akcja zaczyna się w roku 1960, więc do dyspozycji mamy Benki 707, Douglasy, Iły i Tutki. Kupując samolot możemy zadbać o komfort pasażerów i ustalić odległości między siedzeniami. Przy każdym locie układamy menu + inne umilacze czasu pasażerów (od gazet począwszy na gadżetach dla dzieciaków kończąc). Jeszcze tylko określenie taryf biletowych w klasie ekono i biznes (jeśli jest w samolocie) i prawie można lecieć. Do uruchomienia destynacji konieczne są również sloty przelotowe i obsługa na lotniskach. Dzieje się, oj dzieje… Samolot, sloty można otrzymać w czasie standardowym (odpowiednio 30/15 minut) lub od ręki za „kredyty”. Właśnie ilość kredytów potrzebnych do szybkiego grania sprawia, że gra nie wylądowała na pierwszym miejscu. Jeżeli chcesz pograć rekreacyjnie, ale bynajmniej nie nudno, to automatyczne doładowywanie kredytów jako tako wystarcza. Niemniej zachęcam, bo 3 razy zbankrutowałem zanim udało mi się zdobyć stałe i w miarę przyzwoite źródło dochodów. Patrząc na rankingi i flotę jaką dysponują oponenci muszą wydawać na granie dziesiątki, jeśli nie setki euro. Istotne: gra wymaga uruchomienia transmisji danych, niemniej pobiera ich znikomą ilość. Przez dwa tygodnie „nabiła” mi 6 MB.

appstore 

Air Tycoon Online
Air Tycoon Online

 

Miejsce 1: Airport Mania

Absolutny faworyt! Giera z grafiką „komiksową”, prosta jak drut: przyjmij samolot, wyładuj, ewentualnie napraw, zatankuj, załaduj i wypuść w trasę. Niby nic, a tak wciąga, że jadąc ostatnio do Poznania w sumie pół drogi poświęciłem na „zarządzanie” lotniskiem. Każda plansza to dodatkowe $, które można przeznaczyć na upgrade poszczególnych sekcji. Trudno pisać wiele o prostej grze, bo po prostu trzeba spróbować. Wersja podstawowa jest za free, pełna kosztuje 4,95€ ale były to jedne z lepiej zainwestowanych grosików, bo wiem, że jak skończę ją raz to zacznę ponownie. To się nazywa chyba „wciągnąć gracza” :)

appstore 

Airport Mania
Airport Mania

 

  • Nie mam iPada, ale jak mi podeślesz, to gierki potestuję :-)

  • Tomasz Szykulski

    a kultowe Airline Tycoon? Zostało jakiś czas temu przeniesione z PC na iOS :)